Göcek’te Görmeniz Gereken 5 Koy

Göcek’te Görmeniz Gereken 5 Koy

1. Bedri Rahmi Koyu 

 

Önceleri Taşkaya Koyu olarak bilinen ve 1974 yılında Türk ressam, yazar ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun mavi yolculuğu esnasında burayı ziyaret ederek büyük bir taşın üzerine balık şeklinde 6 farklı hayvanı resmetmesi ile Bedri Rahmi Koyu olarak anılmaya başlanan bu harika koy,  Göcek’te tatil deneyimi yaşayan herkesin görmek isteyeceği duraklardan birine dönüşmüştür. Koya uğradığınızda, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bu kayaya çizdiği bu resmi görebilir, teknenizi iskeleye bağlayıp tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Koyda bir diğer dikkat çekici detay da MÖ 350 yılında Likyalılar tarafından yapılan ve o bölgede bir yerleşim olduğunun da kanıtı olan ( Cryo şehrinin buralarda olduğu tahmin ediliyor ) kayalıklardaki oyma mezarlardır. Ziyaret eden herkesi kendine hayran bırakan bu güzel koy, iç içe geçmiş zeytin ve çam ağaçları, ahşap iskelesi ve harika tatlar deneyimleyebileceğiniz likya ve zeytin restoranları ile deniz üzerinde huzur arayanlar için görülmeye değer bir koydur.

2. Kleopatra Hamamı Koyu 

 

     

Göcek’te denize açılan ve koyları keşfetmek isteyen tatilciler için mutlaka görülmesi gereken bir diğer muhteşem koy da Kleopatra koyudur. Kıyıya yakın kısımda bulunan Bizans Manastırı ve antik kalıntılarını görmek için bu enfes koyu görmenizi özellikle öneririz. Arzu ederseniz Kleopatra Hamamı Koyu’ndan yukarıya patikadan 20 dakikalık trekking ile Lyssa (Işıklar Diyarı) kalıntılarını görebilir geçmişte burada yaşayan medeniyetlerin izlerine tanık olabilirsiniz.

3. Boynuzbükü Koyu 

 

Göcek’te seyre çıkan bir teknedeyseniz dümeninizi kıracağınız enfes koylardan birisi de Boynuzbükü Koyu’dur. Göcek Körfezinin en büyük koyu olan, Sığla ağaçları ve etkileyici manzarasıyla büyüleyen Boynuzbükü’nde günbatımının tadını çıkarırken koyun etrafındaki restoranlarda sevdiklerinizle birbirinden güzel lezzetleri tadabilirsiniz. Meyve-sebze bahçelerinin de yer aldığı koyda, harnıp ve sığla kokuları eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Turkuaz suları ve denize kadar inen Sığla Ağaçları ile sizi selamlayan bu koyu mutlaka Göcek tatilinizde görmenizi öneririz.

4. Göbün Koyu ( Kapı Koyu ) 

 

    

Göcek’i tatil için seçenlerin ve denize açılanların mutlaka görmek istediği bir koy olan Göbün, Zeytin ve Çam ağaçlarıyla çevrelenmiş, Mavi suların dibinde antik kalıntıların yer aldığı, sahip olduğu coğrafi özellikleri ile bölgede bulunan en korunaklı be huzurlu koylardan biridir. Koy girişinin dar olması sebebiyle dalga ve rüzgar almayan Göbün, Yaz aylarında sakin ambiyansı ile tüm ziyaretçilerine huzurlu bir zaman vadediyor. Kapı koyu olarak da adlandırılan Göbün, Bizans dönemine ait kaya mezarları ve antik kalıntılarla bir açık hava müzesini andırmaktadır . Bu güzel koyda demirlemek isterseniz, kendinizi turkuaz suyuna atabilir ve kıyıdaki restoranda karnınızı doyurabilir ve aktivite olarak harika manzaraya sahip koyun zirvesine patikalardan trekking yürüyüşler yapabilirsiniz.

5. Killebükü  

 

Göcek’ in bakir kalmış doğal güzellikleri ile insanı kendine hayran bırakan Kille Koyu Bedri Rahmi Koyu ve Boynuzbükü Koyu arasında yer almaktadır. Çam ağaçları ile örtülü geniş bir plaja sahip bu koyda plajın arkasında antik Bizans dönemlerinden kalma bir kilisenin kalıntılarını yürüyerek görebilirsiniz. Kıyıdaki kayalıkların arasında bulunan su kaynağının hemen yanında yer alan restoranda dilerseniz yemek yiyebilirsiniz.

 

© 2021 | Designed by Karakedi Web Tasarım | All rights reserved by Ekinoks Emlak Turizm Ltd. Şti.